Committees & Boards

  • Agricultural Service Board
  • Agricultural Appeal Committee
  • Assessment Review Board
  • Central Peace Attraction & Retention
  • Central Peace Health Council
  • Central Peace Fire Commission
  • Central Peace Medical Services Corporation
  • Central Peace Seed Cleaning Co-op
  • Central Peace Water Project
  • Disaster Services Committee
  • Family and Community Support Services
  • Grande Spirit Foundation
  • G-3 Committee
  • Inter-Municipal Relations Committee
  • Land Use Planning Steering Committee
  • Medical Clinic Property Management Committee
  • Mighty Peace Tourism Association
  • Municipal Heritage Resource Committee
  • Municipal Planning Commission
  • Peace Library System Board
  • Peace Region Economic Development Alliance
  • Peace Valley Conservation, Recreation and Tourism
  • Personnel Committee – Labour Management
  • Regional Fire Commission- once established
  • Seniors Housing
  • South Peace Regional Archives
  • Subdivision & Development Appeals Board
  • VSI (1980) Services Committee

 

Agricultural Service Board

Bylaw 07-2011

The Agricultural Service Programs are under the direction of the Agricultural Service Board (ASB). The Board meets to review the programs, policies and to give the Agricultural Staff general direction. The Agriculture Service Board and Staff work under the following Acts of Alberta: Agriculture Service Board, Weed Control, Agricultural Pests, Soil Conservation and Environmental Protection Acts.

Board Members

Members at Large

  • Warren Sekulic – Chairman
  • Caroline Sekulic
  • Larry Wallin

Agricultural Appeal Committee

Bylaw 04-1996

  • Thelma Dreger
  • Shane Milkovich
  • Art krefting

Assessment Review Board

Bylaw 08-2010

  • Christine Schoorlemmer

Central Peace Attraction & Retention

Committee Members:

  • Elaine Garrow
  • Yves Mercier

Central Peace Health Council

Community health councils are advisory bodies offering Albertans the opportunity to identify health needs and help set health priorities for their communities. More information is available on the Alberta Health Services website.

Committee Members:

  • Elaine Garrow- Elected
    Alternate – Stan Bzowy

Member at Large:

  • Evelyn Bzowy

Central Peace Fire Commission

Committee Members:

  • Tony Van Rootselaar- Elected
  • Yves Mercier- Elected
  • Stan Bzowy- Alternate

Central Peace Medical Services Corporation

Committee Members:

  • Tony Van Rootselaar

Central Peace Seed Cleaning Co-op

Committee Members:

  • Tony Van Rootselaar- Elected
  • Stan Bzowy- Alternate

Central Peace Water Project

Committee Members:

  • Yves Mercier- Elected
  • Stan Bzowy – Alternate

Disaster Services Committee

Committee Members:

  • Tony Van Rootselaar – Elected
  • Yves Mercier – Alternate

Family and Community Support Services

Bylaw 01-2005

This committee oversees the many programs provided by the FCSS. FCSS is a partnership between the Province of Alberta, its Municipalities, and Métis Settlements, that develops locally driven preventive social initiatives to enhance the well being of individuals, families and communities.

Committee Members:

  • Council Representative MD #133
  • Elaine Garrow – Elected
  • Jeanne Yoder – Chair
  • Richard Byam – Member at Large
  • Stan Bzowy – Alternate
  • Council Representative Village of Rycroft
  • Yvonne (Trish) Olsen- Member at Large
  • Cesia Romero – Member at Large
  • JoAnne Chelick – Council Rep
  • James Verquin- Alternate
  • Council Representative Town of Spirit River
  • Terry Boomgaarden- Council Rep
  • Lynette Nooy – Member at Large
  • Brenda Stanich – Alternate

Grande Spirit Foundation

Representing 12 municipalities and with almost 100 dedicated staff, the Grande Spirit Foundation provides reasonably priced housing, quality care and dignity to seniors and families in the Grande Prairie area.

Committee Members:

  • Elaine Garrow– Elected
  • Tony Van Rootselaar – Alternate

G-3 Committee

Committee Members:

  • Stan Bzowy
  • Tony Van Rootselaar
  • Yves Mercier
  • Elaine Garrow

Inter-Municipal Relations Committee

Committee Members:

  • Yves Mercier – Elected
  • Stan Bzowy – Alternate

Land Use Planning Steering Committee

This joint project includes three Municipalities (Town of Spirit River, Saddle Hills County and Municipal District of Spirit River No. 133). Together through ‘economies of scale’ these municipalities have applied for grant funds to assist with the costs of reviewing, updating, creating their Land Use Bylaws (LUB) and Municipal Development Plans (MDP). Each of these Municipalities has appointed a Steering Committee to assist with the planning/procedures/preparation of the Land Use Bylaw (LUB) and Municipal Development Plans (MDP) on behalf of their respective Municipality.

Committee Members:

  • Councilor – Stan Bzowy – Elected
  • Councilor – Tony Van Rootselaar – Alternate

Medical Clinic Property Management Committee

Committee Members:

  • Tony Van Rootselaar – Elected
  • Yves Mercier – Alternate

Mighty Peace Tourism Association

Council Member:

Municipal Heritage Resource Committee

Bylaw 05-2011

Council Member:

  • Elaine Garrow – Appointed

Members at Large

  • Gerard Dufour
  • Bryan Woronuk
  • Pat Sydoruk
  • Bernadette Wells
  • Dr David Leonard

Municipal Planning Commission

Bylaw 5-2001

Applications for development are reviewed and approved or denied by the Municipal Planning Commission. Consult the Land Use Bylaw for more information on subdivision and development applications and appeals.

Council Members:

  • Stan Bzowy
  • Yves Mercier
  • Elaine Garrow
  • Tony Van Rootselaar

Peace Library System Board

The Peace Library System is comprised of 21 Municipalities, including the Municipal District of Spirit River No.133. The mission of the Peace Library System is to assist municipalities in meeting the information, educational and cultural needs of their residents in the most cost-effective and efficient way possible by the sharing of resources and expertise among public and school libraries.

Board Members:

  • Elaine Garrow – Elected
  • Yves Mercier- Alternate

Peace Region Economic Development Alliance

PREDA works together with stakeholders and industry to facilitate, support and promote regional economic development activities. PREDA gets the job done by ensuring their members make the right connections. One of the keys to attracting new investment and quality jobs is effective marketing of our communities’ assets. PREDA is communities’ and industry partnering to accomplish together what could not be done alone. The Executive Vice Chair for PREDA and appointed MD 133 Representative is Councilor Elaine Garrow.

Board Members:

  • Elaine Garrow – Elected
  • Yves Mercier- Alternate

Peace Valley Conservation, Recreation and Tourism

Board Members:

  • Stan Bzowy- Elected
  • Tony Van Rootsellar- Alternate

Personnel Committee – Labour Management

Board Members:

  • Stan Bzowy
  • Elaine Garrow

Regional Fire Commission- once established

  • Tony Van Rootselaar- Elected
  • Yves Mercier- Elected
  • Stan Bzowy- Alternate

Seniors Housing

  • Stan Bzowy
  • Tony Van Rootselaar
  • Elaine Garrow
  • Yves Mercier

South Peace Regional Archives

South Peace Regional Archives is located in the Grande Prairie Museum.

The purpose of the SPRA is to promote and encourage the appreciation and study of history in the Peace River District.

SPRA ‘S mandate is to acquire, preserve and make accessible to the public records of on-going value from individuals, families, businesses and organizations, which reflect the political, social and economic life of the south Peace River Country of Alberta.

www.southpeacearchives.org

Board Members:

  • Stan Bzowy- Elected
  • Elaine Garrow- Alternate

Subdivision & Development Appeals Board

Bylaw 2008-4

If an application for development or subdivision is denied, an application can be made to the court of appeal for permission to appeal on a question of law or jurisdiction within 30 days of the decision. Consult the Land Use Bylaw for more information on subdivision and development applications and appeals.

Board Members:

  • Brenda Friedel – Appointed
  • Art Krefting – Appointed
  • Caroline Sekulic – Appointed
  • Thelma Dreger – Appointed
  • Shane Milkovich – Appointed
  • Calvin Yoder – Appointed

VSI (1980) Services Committee

Board Members:

  • Stan Bzowy – Elected
  • Yves Mercier – Alternate